top of page

Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

Psikoloji Testi: Narsisizmin parçaları 1- Koşullu Özsaygı

Güncelleme tarihi: 10 May 2021Özsaygımızı beslemek için çevremizdeki insanların bize yönelik duygu, düşünce ve davranışlarına ne kadar duyarlı olduğumuzu ölçen 12 soruluk test.
Özsaygı, toplumsal olarak da değerli bir özelliktir; çevremizde özsaygısı yüksek insanları görmek isteriz. Birçok araştırmaya göre, özsaygısı yüksek insanlarla tanıştığımızda onları daha olumlu görüyoruz.


Ancak çoğunlukla özsaygı ile narsisizmi birbirine karıştırıyoruz.


Bunun nedeni şu, narsist kişiler de özsaygısı yüksek insanlar gibi davranıyorlar.


Peki arasındaki fark ne?


Benliğimize sağlıklı bir şekilde saygı duyduğumuzda, kendimizi değerli hisseder ve yetkinliğimize inanırız; başkalarıyla samimi, anlamlı bağlantılar ararız. Ama, önemli bir fark; kendimizi başkalarından üstün görmeyiz.


Bunun aksine; yüksek özsaygısı olan bir insanmış gibi davranan narsistin, aslında düşük özsaygısı olabilir. Yine de diğerlerinden üstün olduğuna inanır. Hayatında eşitlik diye bir anlayışın yeri yoktur; diğerleri ondan ya üstündür ya da aşağıdadır.


Özsaygılarını nasıl besledikleri konusunda ise büyüklenmeci narsistler ve kırılgan narsistler farklılaşır.


Kırılgan narsisizm ve büyüklenmeci narsisizm arasındaki farkları incelediğim bir yazıda; özsaygının kaynağı hakkında şöyle yazmıştım:


“Büyüklenmeci narsistler kendileriyle ilgili olumlu verileri filtrelemeleri ve olumsuz verileri görmezden gelmeleri sayesinde özsaygılarını güçlü kılarlar. Bu nedenle nispeten daha mutludurlar.


Kırılgan narsistlerin ise, içe dönüklükleri ve olumsuz verilere yönelik hassasiyetleri nedeniyle genel anlamda mutluluk düzeyleri düşüktür. Sürekli onaylanma ihtiyaçları özsaygılarını dalgalı yapar. Depresyona kapılma eğilimleri daha yüksektir.”


Yani büyüklenmeci narsistler, özsaygılarını beslerken, çevresindeki insanların kendilerine yönelik olumsuz duygu ve düşüncelerine duyarlı olmazlar.


Ancak kırılgan narsistler, çevresindeki insanların sözlerine ve davranışlarına karşı aşırı duyarlıdırlar. Sürekli sevilmek, saygı duyulmak, fark edilmek ve onaylanmak talebiyle yaşarlar.


Bazı araştırmacılara göre bu koşullu özsaygı, çocukluğumuz sırasında ebeveynlerimizin bize yönelik yaklaşımları sonucu ortaya çıkar. Sadece başardıkları ve hak ettikleri konularda övülen çocuklar özsaygı geliştirirken, yoğun baskı hisseden veya başarılı hissetmedikleri konularda övülen çocuklar koşullu özsaygı geliştirmeye daha meyilli olurlar.


Nasıl ki her özgüveni yüksek kişi narsist değilse, özsaygısı çevresindeki insanlara göre dalgalanan her insan da kırılgan narsist değildir.


Narsisizmin en ayırıcı özelliği, kendimizi diğer insanlardan üstün görüp görmediğimizdir. 


ÖZSAYGI VE NARSİSİZM HAKKINDAKİ KİTAPLAR


Özsaygı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz size önerebileceğim bazı kitaplar var:


Guy Winch - Duygusal İlkyardım

Dennis Greenberger - Evinizdeki Terapist

Albert Ellis - Akılcı Yaşam Kılavuzu

Pascale Chapaux-Morelli - İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

Karen Horney -Çağımızın Nevrotik Kişiliği

Engin Geçtan - İnsan Olmak

Alfred Adler - İnsan Tabiatını TanımaÖzsaygı ve narsisizm üzerine yazdığım bazı yazılar da bulunuyor. Başlıklarına tıklayıp yazıyı okuyabilirsiniz.
Özsaygı ve narsisizm hakkında yazdığım daha fazla yazı için kitabımı ücretsiz indirebilirsiniz.


Huzurlu günler dilerim,

Huzursuz Beyin.


Comments


bottom of page