top of page

Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

Sosyal medya kokteyl partisi gibidir
Ana fikir: Başarılı bir sosyal medya stratejisi tek seferlik satışa, beğeniye veya “viral” olmaya değil, markalaşmaya ve takipçileriyle uzun süreli ilişki kurmaya odaklanır. 


Sosyal medyayı davetli olduğunuz geniş çaplı bir kokteyl partisine benzetebilirsiniz.


İnsanların dikkatini çekmek için çok parlak bir kıyafet giyebilir, kocaman bir şapka takabilirsiniz. Tane tane konuşabilir veya şakalar yaparak insanları güldürebilirsiniz. Otantik tarzınızla davetlilerin ilgisini çekebilir, yardımsever davranarak onları memnun edebilirsiniz. Veya benim gibi, en güzel yiyeceklerin nerede olduğunu öğrenmek istersiniz.


Peki ne yapmazsınız?


“Halil Pazarlamaaağ!” diye bağırmazsınız.


Çünkü fark edilmekten çok, nasıl fark edildiğiniz önemlidir.Social Media Success for Every Brand adlı kitabında şöyle yazar Claire Ortiz:


“Kokteyl partilerinin amacı ortamın rahatlığından faydalanarak diğer insanlarla tanışmak, onların ilgisini çekmek ve daha uzun görüşmek umuduyla iletişim bilgilerinizi değiş tokuş etmektir.”


“Benzer şekilde sosyal medyanın amacı da tek seferliğine viral olmak değil, mevcut ve potansiyel takipçilerin ilgisini çekerek her gün daha fazla etkileşim kurmaya teşvik etmek olmalıdır.”


Çünkü sosyal medyada bir günlüğüne ünlü olmak hiçbir başarıyı garantilemez.Belirli bir içerik planınız ve sürekliliğiniz yoksa, bir merakla sizi takip etmeye başlayan insanlar, devamlılık görmedikçe sizi dinlemekten vazgeçerler.


İster tek kişi olun, ister büyük ölçekli bir işletme, sosyal medyada her başarılı markanın yaptığını yapın; enerjinizi ve bütçenizi viral olmaya harcamak yerine, takipçilerinin ihtiyaçlarına odaklanan, onlarla konuşan ve onları dinleyen güçlü bir marka yaratmaya çabalayın.


Yavaş da olsa, sağlam adımlarla ve güçlü ilişkilerle büyüyün.Comments


bottom of page