top of page

Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

İlahi mucize
Dört yaşındaki Ayda, enkazdan 91 saat sonra kurtarıldığında hepimiz yoğun duygular yaşadık.


Bunu fırsat bilenler oldu; şirketler kendi reklamlarını yapabilmek için seferber oldular örneğin; köftecisinden getircisine kadar “işi bilenler” Twitter’da duyurdu yapacakları “yardımları.”


Siyasiler durur mu; zaten sorumluluklarından kaytarmak için her felakete "ilahi mesaj" diyorlardı, bu olay için başka bir isim buldular:


“ilahi mucize”


Altın tuvaletli sarayların değil de birkaç çürük binanın yıkıldığı bir doğa olayını, gerçekten tanrının gazabını gösterdiği bir helak olayı olarak mı değerlendirmeliyiz?


O çürük binalarda 2 yaşındaki Ateş Küçükyumruk, 2 yaşındaki Diren Yücel, 4 yaşındaki Lena Yücel, 6 yaşındaki Vera Yücel, 10 yaşındaki Feda Yücel, 6 yaşındaki Baran Karael, 7 yaşındaki Umut Perinçek, 8 yaşındaki İpek Şirin, 10 yaşındaki Çınar Eren, 11 yaşındaki Asya Daloğlu gibi çocuklar can vermişken, saatler sonra Ayda’nın kurtarılmış olmasını "ilahi bir mucize" olarak mı görmeliyiz?


Bu çocuklar aynı şiddetteki depremle bu ülkede değil de, Japonya’da karşılaşmış olsalardı, muhtelemen burunları bile kanamayacaktı.


Yani, ilahi mucizelere gerek bile kalmayacaktı.


Bu ülkede yaşıyorsanız, gerekiyor çünkü;


Tarikat yurdunda 11 çocuk yanarak can verdi,


Bir yıl içinde, 67 çocuk iş cinayetine kurban gitti,


Bir yıl içinde, 22 bin 689 "çocuğa yönelik cinsel istismar davası" açıldı bu ülkede.


Bu kadar fay hattının geçtiği bir ülkede, fiziksel olarak açıklanabilecek bir doğa olayını, ilahi bir mesaj gibi yorumladığınızda, bütün sorumlular önlenebilir cinayetlerin sorumluluğundan kurtulmuş oluyor.


Bu kadar çocuğun öldürüldüğü, istismar edildiği bir ülkede, fiziksel olarak açıklanabilecek, büyük emek ve özveri harcanmış bir kurtarma olayını ilahi bir mucize gibi gösterdiğinizde ise gelecekteki çocukların hayatları da ilahi mucizelere kalıyor.
Alıntılar:


BBC Türkçe - Türkiye çocuklarını koruyamıyor mu?

BBC Türkçe - Türkiye'de çocuğun cinsel istismarı neden önlenemiyor?

Diken - 2019’un iş cinayeti rakamları: 115’i kadın 67’si çocuk 1736 işçi öldü


Comments


bottom of page