top of page

Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

Erkekler seks için para öderken aslında ne alır
Seks temel bir ihtiyaç, basit bir eylem. Ama kendimizden başka en az bir kişiye daha ihtiyaç duymamız ve karşımızdaki insanın da bizim gibi duygulara ve düşüncelere sahip olması her şeyi karmaşıklaştırabiliyor.


Komedyen Steve Martin, seksi paranın satın alabileceği en güzel, en doğal ve en bütünleştirici şey olarak gördüğünü söylediğinde belki de şaka yapmıyor.


Çünkü Journal of Sex Research'te yayımlanan bir araştırma, erkeklerin seks karşılığında para ödediğinde aslında bu temel ihtiyaçtan çok daha fazlasını aradığını ortaya koyuyor. 


İlk cinsel deneyim:


Araştırmaya katılan her dört erkekten biri, ilk defa seks için para ödediklerinde bunu bekaretlerini kaybetmek için yaptıklarını söylüyor. Yirmili yaşlara geldiklerinde bakir kalmak için çok yaşlı hissettiklerini ve bu sıfattan kurtulmak istediklerini belirtiyorlar.


Gerçek hayatlarında kadınlara yaklaşırken kendilerini utangaç ve endişeli hissettiklerini söyleyen bu erkekler için para karşılığı seks hizmeti, kadınlara yaklaşamamaktan duydukları özsaygı eksikliği, güvensizlik ve beceriksizlik hislerini hissetmeden ilk defa seks yapma olanağı tanıyor 


Reddedilme korkusu:


Araştırmaya katılan bazı erkekler, flört ettikleri bir kadınla beraber yaşayacakları ilk cinsel deneyimi ilişkilerini ilerletecek veya bitirecek bir performans olarak gördükleri için yoğun baskı hissettiklerini belirtiyorlar.


Olası bir kötü performansta reddedileceklerine inanan erkeklerin bu korkusu, onları kendi partnerlerinden ziyade seks işçisiyle deneyim yaşamaya yönlendiriyor.


Para karşılığı yaşadıkları cinsel deneyim onları daha güvenli hissettiriyor. Çünkü parayı ödeyen kişinin performansı değerlendirilmiyor. 

Cinsel beceri eksikliği:


"Cinsel birleşme sırasında asıl zevk vermesi gereken erkektir." hakim düşüncesi ve bunun erkek üzerinde yarattığı baskı paralı sekste tersine dönüyor. Para karşılığı seks hizmeti alan erkekler, cinsellik konusunda kendilerini tecrübesiz görseler de bundan endişe duymuyorlar.


Dolayısıyla bu erkekler, hem daha az baskı hissediyorlar, hem de asıl tecrübelinin karşılarındaki seks işçisi olması gerektiğine inanıyorlar. Hatta bazı erkekler, seks işçisinin tecrübelerinden bir şeyler kapıp gelecekteki partnerlerini daha mutlu etmeyi umut ediyorlar. 

Cinsel kırılganlık:


Ereksiyon problemi gibi cinsel endişeler yaşayan erkekler için para karşılığı seks, bu tür endişeleri duymadan, yalnızca kendi zevklerine odaklanabilecekleri bir deneyim fırsatı sunuyor.


Ayrıca para karşılığı seks hizmeti alan erkekler, deneyimlemek istedikleri bazı özel isteklerini iletirken de daha rahat hissettiklerini belirtiyorlar. Dolayısıyla gerek cinsel sorunlar yaşarken, gerek farklı cinsel istekleri talep ederken, gündelik hayatlarında yaşayacakları utanç ve kırılganlığı hissetmiyorlar. 

Sonuç olarak para karşılığı seks, temel bir ihtiyacın giderilmesinden öte, erkeklerin, korkularını, endişelerini, utançlarını ve kırılganlıklarını hissetmeden yalnızca cinsel birleşmenin hazzına odaklanabileceği bir hizmet sunuyor.


Bu da doğadaki birçok hayvan türünün rahatça yaptığı bu haz dolu eylemi, özbilinçli varlıklar olarak kendimiz için nasıl bir baskı ve mutsuzluk unsuruna çevirebildiğimizi gösteriyor.


Bunun da, elbette, ataerkil kültürle ilgisi bulunuyor.


Alıntılar:


Monique Huysamen - There’s Massive Pressure to Please Her: On the Discursive Production of Men’s Desire to Pay for Sex

留言


bottom of page