top of page

Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

Kadın hakları ve feminizm ile ilgili 100 film

Güncelleme tarihi: 22 Mar 2021
Flavorwire, Feminist Sözlük gibi sitelerin listelerini ve Uçan Süpürge gibi film festivallerin kataloglarını inceleyerek kadın hakları ve feminizm temalı yüz film seçtim. Seçtiğim filmlerin pek azını izlediğim için özetlerini ve sinopsislerini beyazperde, IMDB, Mubi gibi sayfalardan aldım.


Yakın zamandan geçmiş zamana yapım yılına göre listelediğimde sıralama bu şekilde oluşuyor:

1. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi Portrait de la jeune fille en feu

Yapım Yılı: 2019 Yönetmen: Céline Sciamma IMDB Puanı: 8,1

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, 18. yüzyıl sonlarında Britanya’da genç bir kadının portresini yapmakla görevlendirilen bir sanatçının hikayesini konu ediyor. Marianne, izole bir adada yaşayan genç bir ressamdır. Genç kadın bir gün, manastırdan yeni ayrılan Heloise’in düğün portresini yapmakla görevlendirilir. Ancak portresinin yapıldığından Heloise’in haberinin olmaması gerekmektedir. Marianne, kendisine verilen görevi harfiyen yerine getirmek zorundadır ve bu yüzden de gündüzleri Heloise’i izleyip, geceleri portresini yapmaya karar verir. Bu durum gönülsüzce evlenmek üzere olan Heloise'in, yaklaşmakta olan düğün öncesi son özgür anlarını Marianne ile geçirmesine neden olur. İki kadın birlikte vakit geçirdikçe, aralarında beklenmedik bir yakınlaşma oluşur.


IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt8613070/?ref_=nv_sr_srsg_02. Roma

Yapım Yılı: 2018 Yönetmen: Alfonso Cuarón IMDB Puanı: 7,7

Cleo, Meksiko’nun orta sınıf ailelerinin yaşadığı bir Roma mahallesinde bulunan bir evde hizmetçi olarak çalışan genç bir kadındır. Bir yandan ev işleri ile uğraşan Cleo, bir yandan da evdeki dört çocukla ilgilenir. O tüm zamanını hizmetlisi olduğu evde geçirse de kendisine ait bambaşka bir dünyası vardır. Genç kadın, gönlünü Fermin adındaki bir adama kaptırmıştır. Fakat bu ilişki pek de Cleo’nun düşlediği gibi sonuçlanmaz. Bu sırada evin dört çocuk annesi olan hanımı Sofia, kocasının yokluğu ile başa çıkmaya çalışır. Birbirinden farklı hayatlara sahip olsalar da benzer travmalar yaşayan Cleo ve Sofia, siyasi kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda birbirlerinin en büyük destekçisi olur. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini "Büyük Umutlar", “Harry Potter ve Azkaban Tutsağı”, “Y Tu Mama Tambien”, “Son Umut” ve “Yerçekimi” gibi başarılı filmler ile karşımıza çıkan iki Oscar ödüllü Alfonso Cuaron üstleniyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt6155172/?ref_=ttls_li_tt


3. Moana

Yapım Yılı: 2016 Yönetmen: Ron Clements, John Musker IMDB Puanı: 7,6

Moana Antik Polenezya'da yaşayan bir kabilenin şefinin cesur kızıdır. Güçlü ve korkusuz Moana doğanın içinde büyümüştür ve neşeli bir kızdır. Ancak yarı tanrı Maui tarafından yapılan korkunç bir lanet onun adasına dek ulaşır. Maui tanrıça Te Whiti'nin kalbini çalarak onu kızdırmıştır ve şimdi balıkçılar balık tutamaz olmuş, ekinler yetişmeden solar olmuştur. Ancak Moana bu duruma boyun eğmemeye kararlıdır. Güney Pasifik'ten yola çıkan genç kızın amacı laneti sonlandırmak için yarı tanrıyı bulmak ve ona çaldığı şeyi iade ettirmektir...

Daha önce Prenses ve Kurbağa, Define Gezegeni ve Herkül filmlerini birlikte yöneten Disney'in gedikli isimleri John Husker ve Ron Clements, bu defa izleyiciyi şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt3521164/?ref_=ttls_li_tt

4. Mustang

Yapım Yılı: 2015 Yönetmen: Deniz Gamze Ergüven IMDB Puanı: 7,6

İnebolu’da amca ve babaanneleriyle yaşayan beş kız kardeşin yaşadıkları anlatılır. Lale ve kardeşleri okul çıkışında erkek arkadaşlarıyla birlikte sahilde oyun oynarlar. Fakat bu olay şehirde kızların adlarının çıkmasına sebep olur. Kız kardeşler aileleri tarafından ev hapsine mahkûm edilir. Kızlar için ev yasaklarla dolu bir yere dönüşür. Ancak beş kız kardeş evden kaçmak için yeni yollar arayacaktır.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt3966404/?ref_=nv_sr_srsg_0


5. Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız A Girl Walks Home Alone at Night

Yapım Yılı: 2014 Yönetmen: Ana Lily Amirpour IMDB Puanı: 7

İran'da bulunan Bad City kasabası dünyanın geri kalanından soyutlanmış, suçla örülü bir yerdir. Özellikle de gece çöktüğünde kasaba, fahişeler, uyuşturucu satıcıları ve kadın tüccarlarının olur. Ancak bu tekinsiz kabanın sokaklarında geceleri yapayalnız gezinen bir başka figür daha vardır; bir kadın vampir, kasabayı tüm lanetlerinden arındırmak için suçluların peşine düşer. Arash ise şu hayatta belki de en kıymetli varlığı olan klasik arabasını, uyuşturucu bağımlısı babasının borçları nedeniyle satan genç bir adamdır. Arash bir gece arabasını sattığı kişiden geri almak için evine gittiğinde adamın ölmüş olduğunu fark eder. Böylece, olay mahalinde tüm soğukkanlılığıyla bekleyen vampir "Kız" ile aralarındaki tuhaf ilişki başlamış olur...

Ana Lily Amirpour ilk uzun metrajlı filminde Yeni İran Sineması'nı türler arası bir yolculuğa çıkararak senenin en ses getiren yapımlarından birine imza atıyor. Filmin başrollerinde başlıca rollerini ise Sheila Vand, Arash Marandi ve Marshall Manesh paylaşıyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt2326554/?ref_=nv_sr_srsg_0


6. The Punk Singer

Yapım Yılı: 2013 Yönetmen: Sini Anderson IMDB Puanı: 7,4

Sini anderson'un yönettiği belgesel, Riot Grrrls efsanesi, Bikini Kill solisti Kathleen Hanna'nın hayatını konu alıyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1785612/?ref_=nv_sr_srsg_0


7. Ida

Yapım Yılı: 2013 Yönetmen: Pawel Pawlikowski IMDB Puanı: 7,4

1960'lı yılların Polonya'sında geçen hikaye, inanç ve din kavramlarını tutkuyla keşfeden ve kendini Tanrı'ya adayarak rahibe olmaya karar veren Anna'nın hikayesini ele alıyor. Genç kadın, yıllardır hazırlığını yaptığı rahibelik yemini etmeye çok az bir süre kala ailesiyle ilgili büyük bir sırra vakıf olur. Polonya'daki Nazı İstilası sırasında tüm ailesini kaybeden Anna, parçaları birleştirip yıllardır kurduğu hayalin sona erişine tanık olur. İnandığı ve savaştığı değerler bilmediği geçmişinin ortaya çıkmasıyla değişime uğradığında, Anna kendini büyük bir boşluğun tam ortasında bulur.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt2718492/?ref_=nv_sr_srsg_6


8. Flores Raras

Yapım Yılı: 2013 Yönetmen: Bruno Barreto IMDB Puanı: 7

1951 yılında şair Elizabeth Bishop hava değişimi için Rio de Janeiro’ya doğru yola çıkar. Eski dostu Mary Morse’u ziyarete gider. Burası Brezilyalı mimar Soares’in mülküdür. Güçlü ve bir o kadar kırılgan iki sıra dışı kadın arasında yavaş yavaş büyük bir tutku oluşur ve zamanının ötesinde gelişen bir aşk yaşanır. Yazar ve mimar olan iki kadının tutkulu aşk hikayesini konu alıyor

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt2217458/?ref_=nv_sr_srsg_0
9. Mavi En Sıcak Renktir La vie d'Adèle

Yapım Yılı: 2013 Yönetmen: Abdellatif Kechiche IMDB Puanı: 7,7

15 yaşındaki Adele'in emin olduğu iki şey vardır; o bir kızdır ve kızlar erkeklerle çıkar. Bir gün büyük meydanda Emma'nın mavi saçlarını farkediverir ve işte o an hayatının değişeceğini anlar. Kendi ergenlik sorularıyla yapayalnız, bakışlarını kendine ve başkalarının bakışlarını kendine çevirir. Emma'yla yaşadığı aşkı bir kadın olarak, bir yetişkin olarak yaşamaktadır. Fakat Adele ne kendisiyle ne ailesiyle ne de bu absürd dünyayla barış yapmayı becerememektedir. Abdellatif Kechiche tarafından yönetilen filmin başrollerini Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos ve Catherine Salée paylaşıyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt2278871/?ref_=nv_sr_srsg_0


10. Frances Ha

Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Noah Baumbach IMDB Puanı: 7,5

Bir dans topluluğunda çıraklık yapan 27 yaşındaki Frances, pek de parlak bir kariyere sahip olmayan bir dansçıdır. Tam anlamıyla istikrarlı bir işe sahip olmayan Frances'in tek hayali çalıştığı bu şirketin daimi çalışanı olabilmektir. Öte yandan kendi jenerasyonundakiler gibi birçok farklı işe atılmakta ancak hiçbirinde tam anlamıyla başarılı olamamaktadır. Frances'i tam anlamıyla anlayan tek kişi ise aynı daireyi paylaştığı Sophie'dir. Ne var ki Sophie'nin hayallerindeki şehre taşınacak olması ilişkilerini sarsacak; Frances'in 'gerçek hayat ve sorumluluklar' gerçeğiyle tanışmasına neden olacaktır.

Senenin en ilgi çekici yapımlarından biri olan Frances Ha'nın yönetmen koltuğunda son dönemin en yetenekli isimlerinden biri oturuyor. The Squid and the Whale filmiyle büyük başarı yakalayan Noah Baumbach'ı, Wes Anderson filmleri için yazdığı senaryolardan da hatırlıyoruz.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt2347569/?ref_=fn_al_tt_3


11. Vecide Wadjda

Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Haifaa Al-Mansour IMDB Puanı: 7,5

Wadjda, bisiklete olan sevgisi ile yaşadığı coğrafyada bir kadın olmanın getirdiği engeller arasında mücadele veren 10 yaşındaki bir kızın öyküsünü konu alıyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt2258858/


12. Duyguların Rengi The Help

Yapım Yılı: 2011 Yönetmen: Tate Taylor IMDB Puanı: 8

Duyguların Rengi, gizli bir yazı projesi etrafında birbirlerine daha çok yaklaşan 3 farklı kadının dostluk öyküsünü anlatıyor. Eugenia Phelan, bir genç kız olarak iyi eğitim aldığı okuldan mezun olmuştur ve diğer kız arkadaşları gibi evlenip, çocuk yapmak yerine kendine meslek edinmek ister. Bir yazar olmayı kafasına koyan genç kız, ailesinin beklentilerini de boşa çıkartarak yerel bir gazetede küçük bir köşe sahibi olur. Ev işlerinde püf noktalarını yazdığı bu minik köşe için en yakın arkadaşının hizmetçisi Aibileen'dan yardım ister ve böylece kendisini sıra dışı bir projeye başlarken bulur. Bu gizli projede dokunaklı hikayeler yazmaya başlayınca ona bu ilhamı hizmetçi Aibileen ve aşçılık Minny'nin anlattığı gerçek insan öykülerinden çok etkilenir... Yönetmen Tate Taylor tarafından beyazperdeye uyarlanıp çekilen filmin baş rollerini ise Emma Stone, Viola Davis ve Octavia Spencer paylaşıyor...

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1454029/?ref_=nv_sr_srsg_0
13. Peki Şimdi Nereye? Et maintenant on va où?

Yapım Yılı: 2011 Yönetmen: Nadine Labaki IMDB Puanı: 7,5

2007 yılında çektiği ilk filmi Karamel'in dünya çapındaki başarısından sonra oyuncu Nadine Labaki, yapımcılığını, senaryosunu, yönetmenliğini üstlendiği ayrıca rol aldığı ikinci filmi Where do we go now? ile tekrar sınırları dışındaki seyircilere ulaşmayı hedefliyor.

Ortadoğu'nun diken üstündeki coğrafyasında dinsel çatışmalara ve savaşın anlamsızlığına kadınların zeki ve pratik çözümleriyle cevap veren Labaki kamerasını Lübnan'da hiçliğin ortasında küçük bir köye çeviriyor. Savaş sonrası Müslüman-Hristiyan ayrımı yapmadan yaşamaya devam eden köylüler çatışma haberlerinin gelmesi üzerine birbirlerine düşman kesilmeye başlarlar. Şiddeti çıkartan erkekleri yatıştırma görevi ise kendilerine has yöntemlerle bu buna başaran kadınlara düşer.

2011 Cannes Film Festivali'nde beğeniyle karşılanan film Toronto Fim Festivali'nden de Halk Ödülü ile döndü...

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1772424/?ref_=nv_sr_srsg_0


14. I Will Follow

Yapım Yılı: 2010 Yönetmen: Ava DuVernay IMDB Puanı: 6

Kederli bir kadının hayatındaki bir günü ve ilerlemesine yardımcı olan on iki ziyaretçiyi anlatıyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1624426/?ref_=nv_sr_srsg_0


15. İçimdeki Yangın Incendies

Yapım Yılı: 2010 Yönetmen: Denis Villeneuve IMDB Puanı: 8,3

İçimdeki Yangın'da yönetmen Denis Villeneuve, yazar Wajdi Mouawad'ın bol ödüllü tiyatro oyunundan sinemaya taşıdığı trajik bir hikâye ile karşımızda.

Aile dostları olan bir avukatın çağrısı üzerine annelerinin ölümünün ardından kendilerine yazılmış bir mektupla karşılaşan ikiz kardeşler Jeanne ve Simon, ölen annelerinin son arzusunu yerine getirmek amacıyla Lübnan'a doğru yola çıkarlar. Simon ilk başta isteksiz davransa da bir süre sonra o da kardeşi Jeanne'e katılır... Aradan geçen yıllar, ailenin tarihini karmaşık bir hale getirmişse de, çocuklar bu serüvenin izlerini sürmeye kararlıdırlar.

Fakat gün geçtikçe daha fazla deştikleri geçmiş, kardeşleri yürek burkan gerçeklerle yüz yüze getirecektir. Orta Doğu'daki iç savaşın en karanlık dönemine ışık tutan İçimdeki Yangın, En İyi Yabancı Film Oscarı'na da aday gösterilmişti.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1255953/?ref_=nv_sr_srsg_0


16. Kadının Fendi Made in Dagenham

Yapım Yılı: 2010 Yönetmen: Nigel Cole IMDB Puanı: 7,2

Calendar Girls ve A Lot Like Love filmleriyle tanıdığımız yönetmen Nigel Cole, yeni filminde Sally Hawkins'e tek kişilik bir şov sunma imkanı vermiş. Yan rollerde Bob Hoskins ve Andrea Riseborough gibi isimleri de izleyebileceğimiz film sosyal adaleti ele alan neşeli ve dokunaklı bir İngiliz komedisi...

Kadının Fendi, gerçek hayattan esinlenip feminist bir ittifakı anlatırken izleyicileri kahkaha tufanına sürüklüyor. 1968 yılında, İngiltere'deki bir Ford fabrikasında geçen filmde cesur bir grup kadın güç birliği yapıp adalet için ayaklanıyor. Mücadelenin gayesi, cinsel ayrımcılığın önünü keserek erkeklerle eşit kazanç ve haklar elde etmek.

Hayatları mutfakla fabrika arasında geçen, işçi sınıfına mensup sıradan kadınlar patronlarına, kocalarına ve devlete karşı durmak zorunda kalıyor, ama sonunda amaçlarına ulaşıyorlar.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1371155/?ref_=nv_sr_srsg_0


17. Erkeksiz Kadınlar Zanan-e bedun-e mardan

Yapım Yılı: 2009 Yönetmen: Shirin Neshat, Shoja Azari IMDB Puanı: 6,3

Günümüzün en önemli kadın sanatçılarından İranlı Şirin Neşat’ın ilk uzun metrajlı filmi Erkeksiz Kadınlar, Ioncinema tarafından 2009 Toronto Film Festivali’nin 'görselliği en iyi filmi' olarak övülmüştü. Çalışmalarında sıklıkla İslam ve kadın konularını ele alan Neşat, İran’da 1953’te şahı yeniden iktidara getiren CIA destekli darbe sürerken farklı kesimlerden gelen dört kadının hayatlarını gözler önüne seriyor. Bağımsızlığı, teselliyi ve dostluğu bir meyve bahçesinde bulan dört kadın...

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1498887/?ref_=nv_sr_srsg_2


18. Agora

Yapım Yılı: 2009 Yönetmen: Alejandro Amenábar IMDB Puanı: 7,2

Roma İmparatorluğu hâkimiyetindeki İskenderiye’de geçen hikayede bilinen ilk kadın matematikçi, astronom ve filozof olan Hypatia’nın hayatı merkeze alınıyor.

Ünlü yönetmen Alejandro Amenábar'ın yönettiği filmin başrolünde Rachel Weisz, Max Minghella ve Oscar Isaac yer alıyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1186830/?ref_=nv_sr_srsg_0


19. Wendy ve Lucy Wendy and Lucy

Yapım Yılı: 2008 Yönetmen: Kelly Reichardt IMDB Puanı: 7,1

Ekonomik durumu iyi olmayan Wendy Carroll, doğru düzgün para kazanabilmek için köpeği Lucy ile birlikte Alaska'daki bir balık fabrikasında çalışmak üzere yola çıkar. Ancak Oregon'da arabası bozulunca bir de üstüne köpeği Lucy'i de kaybedince içinde bulunduğu zor durum onu önemli kararlar almak zorunda bırakacaktır. Wendy & Lucy, Amerika'nın yıpratıcı ekonomik koşullarında hayatta kalma çabası veren insanların hikayesini Wendy'nin durumu üzerinden çarpıcı bir biçimde anlatıyor. Kelly Reichardt'ın sade ama etkileyici yönetmenliği ve Michelle Williams'ın duru performansıyla kaçırılmaması gereken bağımsız bir yapıt.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1152850/?ref_=nv_sr_srsg_020. Başsız Kadın La mujer sin cabeza

Yapım Yılı: 2008 Yönetmen: Lucrecia Martel IMDB Puanı: 6,6

Veronica arabasıyla gerçekleştirdiği bir yolculuk esnasında bir şey’e çarpar. Çarpmanın şokuyla hızla oradan uzaklaşır. Acaba bir çocuğa mı çarpmıştır, yoksa bir köpeğe mi? Bu hassas soru giderek kadının zihnini daha fazla yormaya başlar. Üstelik bir çocuk ölmüştür aynı yerde. Kadının ailesi olayı kapatsa da, onun içi rahatlamaz. Giderek psikolojik anlamda eşi olmayan bir ruh haline bürünecektir.

The Headless Woman, son derece gizemli bir Arjantin filmi ve en büyük gücü başrol oyuncusunun etkileyici performansı. 2008’in en iyi filmleri arasında kabul ediliyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1221141/?ref_=nv_sr_srsg_0


21. Metres Une vieille maîtresse

Yapım Yılı: 2007 Yönetmen: Catherine Breillat IMDB Puanı: 6,2

Metres, Fransız yazar Jules Amedee Barbey d’Aurevilly’nin romanından uyarlanmıştır beyaz perdeye. Hikaye 1800’lerde geçmektedir. Ryno de Marigny son derece çapkın ve gözü her yerde olan bir adamdır. Onun aksine son derece saf ve tertemiz biri olan Hermengarde ile evlenmek üzeredir. Herkes onları konuşmaktadır. Bu iki insanın aralarındaki aşkı hiçe sayarak, adamın çapkınlık şöhretinden ötürü sürekli dalga geçerler. Hatta düğünden önce Hermengarde’nin annesi müstakbel damadını karşısına alıp, kızına olan aşkının tükenip tükenmediğini sorgular. Oysa bir yandan bakıldığında bu adam gerçekten de bir tek Hermengarde’yi seviyor gibi görünür. Düğünden sonra çift, deniz kenarında bir kaleye taşınırlar. Ryno’nun, 10 yıllık eski metresi her an yeniden ortaya çıkabilecektir.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt0437526/?ref_=nv_sr_srsg_0


22. 4 ay, 3 hafta, 2 gün 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile

Yapım Yılı: 2007 Yönetmen: Cristian Mungiu IMDB Puanı: 7,9

Çavuşesku'nun tuhaf bir komünizmi hayata geçirdiği Romanya’da değişim rüzgarları esmektedir. Bürokratik rejim köhneleşmiş, insanlara vaadedilen sosyalizm başarısız bir devlet kapitalizmine dönüşmüştür. İşte bu gri ülkenin gri okullarından birinde öğrenci olan Otilia ve Gabita, aynı zamanda da oda arkadaşıdırlar. Gabita’nın hamile olduğunu öğrenmesi ile büyük bir sorunla karşı karşıya kalacaklarıdır. Çünkü Romanya’da kürtaj yasaktır. Fakat her yasağın kendisine bir de ’yasak delici’ alternatif bir sistem yarattığı düşünülürse buna da bir çözüm vardır. Kürtaj yasal olmayan yollardan yapılacaktır. 2007 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nün sahibi olan film, festivalde gösterildiğinden beri büyük ilgi ve övgü ile karşılandı. Romen sinemasının rönesansı olarak nitelendirilen film, sağlam senaryosu, akıcı ve inandırıcı diliyle dikkat çekiyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt1032846/?ref_=nv_sr_srsg_0


23. Itty Bitty Titty Committee

Yapım Yılı: 2007 Yönetmen: Jamie Babbit IMDB Puanı: 5,5

Anna, üniversite tarafından reddedilmiş, kız arkadaşı kendisinden ayrılmış ve kız kardeşi evlenmek üzeredir. Sadie isminde bir kızla tanışır ve Sadie onu Clits In Action - C(i)A adında radikal feminist bir gruba davet eder. Grup ile yasadışı aktivizm içinde yer alır ve günlük hayatında daha agresif biri olmaya başlar.

Anna, Sadie'den hoşlanmaya başlar, fakat Sadie Courtney adında, kendisinden yaşça büyük bir kadınla beraberdir. Courtney C(i)A'in eylemlerine sıcak bakmamaktadır. Anna ve Sadie birlikte feminist eylemler düzenlerken farkında olmadan birbirlerinin çekimlerine kapılacaklardır.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt0496328/?ref_=nv_sr_srsg_0


24. Karamel Sukkar banat

Yapım Yılı: 2007 Yönetmen: Nadine Labaki IMDB Puanı: 7,1

Beyrut’ta yaşayan beş kadın aşk, evlilik, eşlik edilebilecek bir birliktelik, dostluk, iş aramak gibi konu başlıkları ile bir araya gelirler. Bu kadınlar bir güzellik salonunda buluşur her şeyden konuşurlar. Hatta bu birkaç farklı nesilden kadınları içeren sohbetlerdir. Sırlar paylaşılır, hayaller dile getirilir burada. Burası şehrin en renkli yerlerinden biridir. Kadınların her birinin bambaşka hayatları vardır ve aynı zamanda da her biri çok farklı ve kendine göre son derece de güzeldir. Film, bu kadınların paylaşımlarına odaklanıyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt0825236/?ref_=nv_sr_srsg_025. Dönüş Volver

Yapım Yılı: 2006 Yönetmen: Pedro Almodóvar IMDB Puanı: 7,6

Hayatını en zor koşullarda bile kazanmak için elinde geleni hiç gocunmadan yapan Raimunda, ailesine bakabilmek için birden fazla işte çalışmaktadır. Ablası Sole, onun kadar savaşçı bir yapıya sahip değildir. Yine de kuaförlük yaparak para kazanır. Bu kendi hallerinde yaşayan insanlar bir gün halalarının vefat haberini alırlar. Halasının cenazesine ablası ile beraber gitmek isteyen Raimunda, gittiği yerde daha keskin bir acı ile karşı karşıya gelecektir. Öte yandan Sole da cenazede hayatının şokunu yaşayacaktır.

Yıllar önce bir yangına kurban giden anneleri geri dönmüştür. Hem kızlarının hem de torununun ona ziyadesi ile ihtiyacı vardır. Film uluslararası festivallerde büyük beğeni kazandı.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt0441909/?ref_=nv_sr_srsg_0


26. Sisters in Law

Yapım Yılı: 2005 Yönetmen: Florence Ayisi, Kim Longinotto IMDB Puanı: 7,3

Güney Batı Kamerun'daki Kumba'da geçen Sisters in Law, bir kadın yargıç tarafından yönetilen zina, tecavüz ve taciz davalarını takip ediyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt0474361/?ref_=nv_sr_srsg_0


27. Tek Başına North Country

Yapım Yılı: 2005 Yönetmen: Niki Caro IMDB Puanı: 7,3

Bir grup kadın madenci, oldukça zor koşullar altında olmak üzere Minnesota’daki Eveleth Madeni’nde çalışırlar. Bu işi yaparlarken ciddi anlamda düşmanca tavırlarla karşılaştıkları bir iş yaşamı düzenini sürdürmeye çalışırlar. Akla gelmedik ve bitmek bilmeyen hakaretlere maruz kalırlar. Kadın olmalarından ötürü asla istemedikleri fiziksel temaslar ile baş etmeleri gerekir. Verdikleri mücadele gerçekten ağırdır ve bu işi sürdürmek için ellerinden geleni yaparlar.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt0395972/?ref_=nv_sr_srsg_0


28. Demir Çeneli Melekler Iron Jawed Angels

Yapım Yılı: 2004 Yönetmen: Katja von Garnier IMDB Puanı: 7,5

Amerikan tarihindeki önemli olaylardan birine güncel bir bakış açısı getiren Demir Çeneli Melekler, Amerikan kadınlarına oy hakkı kazandırmak için hayatlarını riske atmaktan kaçınmayan ve Hilary Swank'ın canlandırdığı cesur, başarılı ve genç eylemci Alice Paul ve Frances O'Connor tarafından canlandırılan Lucy Burns'ün gerçek yaşam hikayelerini anlatıyor.

IMDB bağlantısı: https://www.imdb.com/title/tt0338139/?ref_=nv_sr_srsg_0


29. Dogville

Yapım Yılı: 2003 Yönetmen: Lars von Trier IM