Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

Kadınlarda cinsel arzu azalmasının beş nedeni
Ana fikir: Her üç kadından biri dönemsel cinsel isteksizlik yaşıyor ve “normali ne?” sorusuyla mücadele ediyor. Bu konudaki dört soruluk bir anket ve beş maddelik bir nedenler listesi belki bize yardımcı olabilir.

Her üç kadından biri cinsel isteksizlik yaşıyor. Bu kadar genel bir durum olmasına rağmen, birçok kadın kendisini yalnız ve çaresiz hissediyor; suçluluk duygusu, eksiklik hissi ve haz dolu bir hayatı kaçırdığına dair pişmanlık gibi nedenlerden ötürü acı çekiyor.


Buna bir de “ne kadar istekliliğin normal olduğunu” bilmemekten kaynaklanan kafa karışıklığı eklenince durum karmaşık bir hale geliyor. Doktor Deborah Matthew’e göre dört soru bu konuda bize yardımcı olabilir:


Cinsel isteklilik konusunda dört soru:


1. Geçmişteki cinsel istek / ilgi düzeyiniz sizin için iyi ve tatmin edici miydi?


2. Cinsel istek / ilgi seviyenizde azalma oldu mu?


3. Cinsel istek / ilgi seviyenizin azalması sizi rahatsız ediyor mu?


4. Cinsel istek / ilgi seviyenizin artmasını ister misiniz?Doktor Matthew’e göre, eğer bu dört soruya da evet diyorsanız ve cinsel bir soruna neden olacak tıbbi bir neden yoksa, o zaman hipoaktif cinsel arzu bozukluğundan bahsedebiliriz.


Hipoaktif cinsel arzu bozukluğu: Cinsel fantezilere veya etkinliklere yönelik ilginin az olması veya hiç bulunmaması ve buna bağlı olarak yaşanan bariz bunaltı veya bireylerarası güçlüklerle tanımlanan cinsel rahatsızlıktır.


Kadınlarda düşük cinsel arzunun beş yaygın nedeni bulunur:


1. Stres:


Stres, kortizol salınımını tetikler. Kortizol kısa vadede stresle baş etmemize yardımcı olur. Ancak sürekli artış gösterdiğinde, “savaş ya da kaç” sistemimizi sürekli aktif halde bırakır. Gerginleşiriz. Cinsel isteklilik ise, tam tersine, daha rahat olduğumuz durumlarda yükselişe geçer.


2. Yorgunluk:


Gündelik eylemler bütün enerjimizi tükettiğinde, cinsel yakınlıktansa uyumayı arzulayabiliriz. Daha erken yatmak, kafeini azaltmak ve gündüzleri yakınlaşmak işe yarayabilir.