top of page

Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

Yazmak düşüncelerimizi evcilleştirir
Ana fikir: Kendimizi anlayabilmek ve doğru ifade edebilmek için düşüncelerimizin düzenlenmesi, sorgulanması ve yorumlanması gerekir. Yazmak, bunun için en etkili yöntemdir.


 

"İnsanlara eleştirel düşünmeyi öğretmenin en iyi yolu onlara yazmayı öğretmektir." diyor profesör Jordan Peterson ve ekliyor:


“Ne yazık ki eğitimimiz boyunca kendimizi anlamak, düşüncelerimizi sorgulamak, özeleştiri yapmak ve fikirlerimizi diğer insanlara sunmak için değil, sınıfı geçebilmek için sıkıcı şablonlara uygun yazılar yazar, eğitim bitince de yazmayı bir kenara bırakırız.”


Oysa eğitim kurumları “yazmayı” merkeze alabilir ve öğrencilerin daha güçlü bireyler olmasını sağlayabilirlerdi.


Çünkü yazmak, düşünceyi evcilleştirir.


Cemil Meriç’in, "kitap zekayı kibarlaştırır," sözü gibi, yazmak da dağılmış düşüncelerimizi toplamımızı, uzun uzun incelememizi, yorumlamamızı ve onları en az parazitle çevremize iletebilmemizi sağlar.


Üstelik, benlik mücadelemize de katkıda bulunur. Peterson’a göre eleştirel düşünce, dünyaya daha aktif bir şekilde katılmamıza yardımcı olur; önümüze çıkan engellere, kötülüklere karşı savaşlarımızda bize güç verir:


“Argümanlarımızı tutarlı bir şekilde, tane tane açıklayabildiğimizde, çevremizdekilere uygun bir dille sunduğumuzda, onların düşüncelerini ve fikirlerini değiştirebildiğimizde önümüze sayısız fırsatlar serilir; para, saygı ve statü kazanırız.”


“Yazmanın gücünü unutmayın” diyor Peterson ve ekliyor;


“Daha güçlü bir benlik için, kılıcınız orada, silahınız orada, kurşun geçirmez yeleğiniz orada.”


“Bunları kullanmayı öğrenin.”
Comments


bottom of page