top of page

Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

Psikologlarımızı kim koruyacak?

Geçtiğimiz günlerde Pınar Öğünç, bir gazetecilik başarısına daha imza atarak, özel sektörde çalışan psikologların yaşadığı zorlukları anlatan 'Çıldıracak seviyeye gelmiş psikologlar var' haberini yaptı. Haberde özel bir klinikte çalışan bir psikoloğun yaşadığı olumsuz tecrübeler ve mobbing yer alıyordu.


Bu yazıyı sosyal medyada paylaşan 5 psikolog, reklamlarını görmeye alıştığımız özel bir psikiyatri merkezi tarafından “işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı” nedeniyle işlerinden kovuldu.


Türk Psikologlar Derneği de, dün gece bir bildiri yayımlayarak, bu psikiyatri merkezini (Madalyon Psikiyatri Merkezi) ismini vererek uyardı.


Peki, bu psikiyatri merkezinin bu kadar duyarlılık gösterdiği makalede neler yazıyordu?


...


" Zaten güvencesiz çalışıyorduk, pandemiyle her şey ayyuka çıktı sanki. İktidardan alıyorlar bence bu gücü. O kadar rahat ve acımasızlar ki. Özel sağlık sektöründe performans sistemi çok daha vahşi yaşanıyor. "


" Maaşlarımız asgari ücret ya da bir tık üzerinden gösteriliyor, tamamen primle çalışıyoruz. Ve gerçekten çok yoğun çalışıyoruz. Normalde özeldeki psikologlar günde üç-dört danışan görürken, ben on kişi görüyorum. Bu psikiyatristlerde yirmiye çıkıyor. "


" Ara yok. Kırk beş dakika seans aralarında fırsat olursa ancak tuvalete gidiyorum, bir bardak su içiyorum, sonra yeni seans… Mesleğimizde bir duygusal emek var, bu duygu piyasaya tabi olup makineleştiğinde biz de yabancılaşıyoruz. Abartmıyorum, en genel tabiriyle çıldıracak seviyeye gelmiş psikologlar var. "


" Prim sistemi de şu, tecrübenize göre bir saat ücretiniz oluyor, bunun da yüzde 80’i patrona kalıyor. Yeni başlayan biri için bu 185 lira gibidir, hocaların başka anlaşmaları olur. Yani bu yoğunlukta çalışarak, seans başı sadece 30-40 lira kazanıyorsunuz. "


" Ayrıca iki hafta hastalansam ya da yıllık iznimi kullansam bunu da kazanmıyorum. Bir yandan seanslar yarım saatti, en azından kırk beş dakikaya çıkarmak için mücadele verdik. Çünkü yarım saat terapi olmaz. Bize hep 'Allayın, pullayın, paketleyin, gönderin' diyorlardı. Neyse ki kırk beş dakikayı kabul ettirebildik. "


" Patronumuz 'Bir psikolog 25-45 yaş arasında göstermeli' der, zaten çalışanların yüzde 80 kadındır. Bakımlı ol, makyaj yap, o yaşlarda göster yani. Ben de mesela makyajsızsam, üzerimde gösterişli bir şey yoksa rastlaşmaktan kaçınırım. Çünkü bir toplantıda kumaş pantolonlu hırkalı bir arkadaşımızı ayağa kaldırıp “Bu nasıl kıyafet, öğrenci gibi” demişliği var. Neredeyse istismar bu. Zaten genelde ağır bir mobbing var. Bekleneni karşılamayan psikoloğa diğeri örnek veriliyor hep. Kendini başarısız, kötü hissedene kadar uğraşıyorlar. Yapamıyorsun, olmuyor, dönüşün iyi değil. "


" Dönüş şu demek. Kendi uzmanlık bilgimizle sonlandırmamız gereken bir süreç var; üç seans da olur, sekiz seans da. Bizden istenense olabildiğince sündürmek. Bir daha gel, bir test yaptır… Bu çok etik dışı, biz insanla çalışıyoruz. Biri kliniğe ilk geldiğinde, aslında bizim de işimize yaramayan, ne idüğü belirsiz birkaç test uygulanıyor mesela. Depresyon testleri… Zaten klinik görüşmede aldığımız veriler ama işte ekstra para için yapıyorlar bunları. Dışarıda kendi başına çalışan arkadaşlar var, onlar da meslek yasası olmadığı için zorlanıyor. "


" Kronik hasta bir arkadaşımız, maske zorunluluğu öncesinde de takıyordu, 'Gelenleri böyle maskeyle korkutuyorsun' diyerek kadını ücretsiz izine yollamışlardı. Böyle bir yer. "


" Bizimki, yaşam koçudur, dini psikologdur, melek terapistidir, önüne gelenin terapi yapabildiği bir alan. Bu işin şarlatanları yüzünden bir kliniğe, hastaneye tutunmadan ayakta kalmak da zor oluyor. "


...


Psikologlar, akıl ve beden sağlığımızı, hayatlarımızı, ilişkilerimizi korumak ve hatta kurtarmak için danıştığımız, etkin bir neden sonuç ilişkisiyle analiz etmeleri için en gizli saklı, özel bilgilerimizi kendilerine verdiğimiz, belki de en çok duygusal emek harcayan ve bu nedenle mental sağlıklarının buna uygun şekilde muhafaza edilmeleri gereken insanlar.


Var olmaya ve mesleklerini onurlarıyla yapmaya çalıştıkları bu sömürü düzenine karşı bugün onları korumazsak, yarın yarım saatlik terapilerle allanıp, pullanıp paketlenip gönderilmeye devam edeceğiz.


Alıntılar: Pınar Öğünç - 'Çıldıracak seviyeye gelmiş psikologlar var'

Türk Psikologlar Derneği - Psikiyatri Merkezinde Yaşanan İşten ÇıkarmalarComments


bottom of page