top of page

Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

Ne yolculuktu ama: Bill Hicks'ten bütün insanlığa bir öneriGeçenlerde yeniden Better Call Saul izlemeye başladım; hani şu Breaking Bad'deki fırsatçı avukatın etrafında yaşanan olayları anlatan diziyi. İzlediğim son bölümünde ofisini kapatan avukat dostumuz, yanındaki sekretere dönüp "ne yolculuktu ama!" (Quite a ride!) dedi. Aklıma ünlü komedyen Bill Hicks'in 1992 yılında sergilediği, "bu bir yolculuk sadece" (It's just a ride!) skeci geldi. Şöyle başlıyor skeç;


“Hayat, lunaparktaki trenlerde yolculuk etmek gibidir..."


“Hayat lunapark trenlerinde yolculuk etmek gibidir; devam ettikçe gerçek olduğuna biraz daha inanırsın çünkü beynimiz böyle çalışır. Yol boyunca yükselirsin, alçalırsın, daireler çizersin; seni heyecanlandırır, titretir, bir süreliğine capcanlı renklerdedir ve gürültülüdür ve eğlencelidir de. Ama uzun süredir bu yolculukta olanlar bir süre sonra sorgulamaya başlar:


“Hey bu şey gerçek mi yoksa yolculukta mıyız?”


Ve başlangıcı hatırlayanlar gelip şöyle derler:


“Hey hey sakın endişelenme, sakın korkma çünkü bu sadece bir yolculuk.”


Ve biz öldürürüz bu insanları.


“Ah kapayın şunun çenesini! Bu yolculuğa çok fazla yatırım yaptım ben, hayat kaygısı yüzünden yüzümde oluşan şu kırışıklıklara bakın, bunca yıl çalışıp edindiğim şu paralarıma bakın, şu aileme bakın, bütün bunların gerçek olması lazım!”


Oysa hayat sadece bir yolculuktur. Ama bize bunu hatırlatan iyi herifleri öldürürüz, hiç dikkat ettin mi buna? Onları öldürdük ve kötülerin etrafa yayılmasını izledik. Ama önemli değil, neden biliyor musun, çünkü yaşadığımız sadece bir yolculuk.


Ve her şeyi değiştirebiliriz istediğimiz zaman. Bir seçim sadece. Hemen şimdi, korku ve sevgi arasında bir seçim.


Korku, kapılarımıza daha fazla kilit vurmamızı, daha fazla silah almamızı ve kendimizi dışarıya kapatmamızı ister.


Ama sevgiyi seçersek hepimiz bir oluruz.


İşte daha iyi bir yolculuk için dünyada değiştirmemiz gereken şeyler. Her yıl savunmaya ve silahlanmaya harcadığımız parayı alalım ve hiçbirini geride bırakmadan bütün fakirlerin beslenmesine, giyinmesine ve eğitimine harcayalım; sonra da hem dışımızdaki hem de içimizdeki uzayı hep beraber barış içinde araştıralım.
Her ne kadar Bill Hicks'in dileği yakın zamanlar için gerçekçi gelmese de, korku hakkında söyledikleri zaten önümüzde cereyan ediyor. Korku, bize birey olarak da ülke olarak da kapılarımızı kapattırıyor.


İyi olmaya çalışan ama çevresindeki olumsuz değişimlerin faturasını yurtlarından olan zavallı insanlardan çıkarılmaması gerektiğini bile göremeyen insanlar için de geçerli bu, Dünyanın geri kalanına etik ve ahlak satan koskocaman Avrupa için de.Yazan: Emre Özarslan (Huzursuz Beyin)


Alıntılar: Bill Hicks - It's Just A Ride
Comments


bottom of page