Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

Kötü karakterli sanatçıların muhteşem eserleri
Kötü eylemlere bulaşmış sanatçıların muhteşem eserlerini ne yapmalıyız? Kimimiz eserleri sanatçılardan bağımsız düşünüyor, kimimiz arada ekonomik bağ olduğunu, kimimiz ise bu sanatçıları onurlandırmamamız gerektiğini düşünüyor.


Kendime baktığımda eserleri sanatçılardan ayırdığımı görüyorum. Ancak hiçbir sanatçının yaptıklarını, eserlerini beğeniyorum diye savunmaya girişmiyorum. Yine de eserlerine yönelik yok sayma kampanyasını sadece sanatçıya değil, bütün insanlığa yönelik bir cezalandırma olarak görüyorum. İçim rahat değil.


Beni etik ikilemde bırakan sanatçılardan oluşan bir liste yaptım.


1. Yönetmenler


Woody Allen hakkında yıllardır süren, dallanıp budaklanmış üvey kızını taciz suçlamaları var.


Oliver Stone, Alfred Hitchcock, Lars von Trier için de taciz suçlamaları yapıldı. Roman Polanski 13 yaşındaki kıza tecavüz etti. Yılmaz Güney’in de eşi Nebahat Çehre’yi öldüresiye dövdüğü ve üzerine araba sürdüğü söyleniyor.


Bu yönetmenlerin filmlerini izlemeye devam ediyorum.


2. Şarkıcılar

Jimmy Page (Led Zeppelin), Mick Jagger (Rolling Stones), Steven Tyler (Aerosmith), David Bowie, Elvis Presley 13-14 yaşlarındaki hayranlarıyla birlikte oldu. Noir Desir vokalisti Cantat eşini öldürdü. Her ne kadar nedamet getirmiş olsa da John Lennon (Beatles) gençliğinde kadınları dövdüğünü itiraf etti. Michael Jackson ise çocuk tecavüzüyle suçlanıyor. Hepsini dinlyorum.


Ayrıca homofobik söylemlerine rağmen Ahmet Kaya’yı ve ırkçı söylemleri ve tacizci dostlarını korumasına rağmen Morrissey’i de dinlemeye devam ediyorum.


3. Aktörler