top of page

Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

İtalya'daki Kadının Mesajı: Koronavirüsün yayılmaması için neler yapmalıyız?Cristina Higgins, İtalya'da yaşayan bir Amerikalı, 11 Mart'ta Facebok'ta başta Amerikalılar olmak üzere, koronavirüs hakkında gerekli adımları atmaktan çekinen devlet yetkililerine ve sıradan vatandaşlara bir mesaj yazdı. Kısa sürede neredeyse 1 milyon kez paylaşılan mesaj, NBC News gibi kanallarda da haber oldu. Mesaj şöyle başlıyor:


“Size koronavirüs krizinin kalbi olan Bergamo, İtalya’dan yazıyorum.”


Bu yazıyı yazıyorum çünkü bugün her biriniz; hükümet değil, okullar değil, belediye başkanı değil, her bir vatandaş İtalya gerçeğinin kendi ülkeniz gerçeği olmasını durduracak eylemlerde bulunma şansına sahipsiniz. Bu virüsü durdurmanın tek yolu bulaşmayı sınırlandırmaktır.


Bulaşmayı sınırlandırmanın tek yolu da milyonlarca insanın bugünkü davranışlarını değiştirmesidir. Belki bugün İtalya’da olduğumuz noktadan haftalar uzaktasınız. Sadece bir grip, veya yaşlıları etkiliyor dediğinizi duyabiliyorum.


Koronavirüsün İtalya’yı dize getirmesinin iki nedeni var. Birincisi insanlar hastalandıklarında haftalarca (ICU) yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyuyorlar. İkincisi de hızlı ve etkili bir şekilde yayılması. 14 günlük kuluçka sürecinde birçok hasta semptomları göstermiyor.


Başbakan Conte’nin “60 milyon insan kendini eve kapatmalı" mesajını verdiği gün beni en fazla vuran sözü “artık daha fazla vaktimiz kalmadı” demesi oldu. Çünkü açık olmak gerekirse, ulusal karantina, artık başvurulabilecek son çareydi. Demek istediği şey, eğer hasta sayısı azalmazsa, İtalya tamamen çökecekti.


Neden? Çünkü bugün Lombardiya’da kapasiteler doldu ve yoğun bakım ünitelerini koridorlara koymaya başladılar. Eğer sayı azalmazsa her hafta on binlerce kişi daha bakıma muhtaç duruma gelecek. Peki az sayıda yoğun bakım ünitesi kaldığında bu binlerce hastaya ne olacak?


Pazartesi günü bir doktor, artık kimin ölüp kimin ölmeyeceğine karar vermek zorunda kalmaya başladıklarını yazdı. Savaşta olduğu gibi. Bu kötüye gidecek.


Sayılı doktor, hemşire ve sağlık personeli var. Onlar da virüsü alıyorlar. Günler boyunca kesintisiz çalışıyorlar. Sağlık personeli hastalara bakamadığında nasıl olacak? Gittikçe daha genç insanlar hastanelere gitmeye başladıkça, yaşlılara ne olacak?


Bir fark yaratma ve ülkenizdeki yayılmayı durdurma şansınız var. Mümkün olan bütün toplantıları, doğumgünlerini vs iptal etmek, evden çalışmak gibi. Mümkün olduğu kadar evde kalın. Ateşiniz varsa hele çıkmayın. Okulların kapanması için bastırın. Bu illetin yayılmasını durdıuracak her şeyi yapın.


Bütün bunları yapmanın, okulları kapatmanın mümkün omadığını söyleyenler için, bir hafta öncesine kadar bütün İtalya’nın eve hapsolacağını kimse hayal edemezdi. Yakında bir seçiminiz olmayabilir. Şimdi ne yapabilirseniz yapın.
Yazan: Emre Özarslan (Huzursuz Beyin)


Alıntılar: Cristina Higgins - 11 Mart 2020 Facebook Mesajı

Comments


bottom of page