top of page

Haftalık Psikoloji Bülteni'ne üye ol

Teşekkürler.

HUZURSUZ EMOŞ.jpg

Huzursuz Psikoloji Bülteni #003
Üçüncü sayıdan merhaba!

Bu sayıyı tam bitirmek üzereyken, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkıldığı haberini aldım. Korktum. Dilim başka konular konuşmaya gitmedi. Hepsini sildim. Ne yapabileceğimi düşündüm. Kadın hakları konusunda yazılan çeşitli forumlara girdim, feminist film festival kataloglarını inceledim, siteleri kurcaladım ve 100 filmlik bir "Kadın Hakları ve Feminizm" konulu bir liste hazırladım. Umarım beğenirsiniz. Haftalık psikoloji makalelerini cinsiyet eşitsizliği temasına ayırdım. En son bölümü de İstanbul Sözleşmesi ve Kadın Hakları konulu içeriklerden derledim. Viktor Hugo, "Vakti gelmiş bir düşüncenin önünde kimse duramaz” demişti. Bu, elbette bazılarının şansını denemeyeceği anlamına gelmiyor. O ilk dakika korktum. Eylemden değil, cüretten korktum. Ama bu korkunun bütün kazanımlara haksızlık olduğunu anladım. "Purenyo" adlı Twitter kullanıcısının dediği gibi; "Bu öyle açık bir savaş ki, yemin ederim kaybeden kadınlar olmayacak." Huzursuz Beyin Emre ÖZARSLAN


 

Bu sayıda neler bulacaksınız?

 1. Haftanın psikoloji testi: "Ne kadar takıntılısınız?"

 2. Normal İnsanlar: "Neden kocasının elinden kurtaramadın komşun Seda’yı?"

 3. Fırından yeni çıkmış psikoloji makaleleri

 4. Haftanın animasyonu: "İstanbul Sözleşmesi Bizim"

 5. Haftanın kitabı: Cinsel Şiddeti Anlamak

 6. Haftanın filmi: "Kadın Hakları ve Feminizm Hakkında 100 Film Listesi"

 7. Haftanın videosu: "Death Metal Grandma"

 8. Beğendiğim içerikler 

HAFTANIN PSİKOLOJİ TESTİ "Ne kadar takıntılısınız?"


18 soruluk bu test, OKB üzerine araştırmalar için bir dizi klinik ve araştırma ortamında kullanılabilen, ampirik olarak doğrulanmış bir araç olarak öneriliyor. Lütfen yanıtlarken son bir ayınızı göz önünde bulundurun. 

NORMAL İNSANLAR: "Neden kocasının elinden kurtaramadın komşun Seda’yı?"Bu haftanın sorusu çaresizliklerimizle ilgiliydi. Elbette çoğu mesaj ölümle ilgiliydi; annenin, babanın, kardeşin, kuzenin, dostun ölümüne şahit olmak çaresizlik hissinin en yoğun yaşandığı deneyimlerdi. Bunun dışında uzun mesajlar da geldi, çoğu erkek şiddetiyle ilgiliydi. Yazının tamamını bu bağlantıdan okuyabilirsiniz. 

FIRINDAN YENİ ÇIKMIŞ PSİKOLOJİ MAKALELERİ

1. Kadın yöneticiler, toplumsal cinsiyet eşitliğinin daha güçlü olduğu ülkelerde daha kaliteli uyuyorlar. Yapılan araştırmaya göre yöneticiler, diğer çalışanlara göre daha huzursuz uyuyorlar. Ancak ilginç olan durum şu: erkek yöneticiler, güçlü ekonomilere sahip ülkelerde daha iyi uyuyabiliyorken, kadın yöneticiler, cinsiyet eşitliğinin daha güçlü olduğu ülkelerde rahat uyuyabiliyorlar. Makalenin bulunduğu dergi: PLOS ONE, Mart, Makaleye git 2. Yaşlı kadınların sağlık durumlarını eşlerinin özellikleri belirliyor. İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre altmış beş yaş ve üstü kadınların sağlık durumlarının önemli bir belirleyicisi de eşlerinin sağlık durumu ve eğitim düzeyi. Kötü sağlık durumunda olan eşlere sahip kadınların, benzer rahatsızlıklar yaşama ihtimali iki kat fazla. (Dolayısıyla yaş farkı önemli.) Ayrıca araştırma, eşlerinden daha yüksek eğitim seviyesine sahip kadınların sağlıklarının da daha iyi olduğunu gösteriyor. Makalenin bulunduğu dergi: Gaceta Sanitaria, Mart, Makaleye git 3. Sekiz yaşından sonra kız çocuklarında müzakere konusunda cinsiyet ayrımı ortaya çıkıyor. 240 çocukla yapılan araştırmada, çocuklara bir görev veriyorlar ve başardıkları taktirde onlara çıkartma hediye edeceklerini söylüyorlar. Çocuklara “bu başarından sonra kaç çıkartma almalısın sence?” diye soruyorlar, eğer çocuklar iki veya daha az çıkartma isterlerse, veriyorlar. Ancak ikiden fazla çıkartma isterlerse, araştırmacılar bunun fazla olduğunu söylüyorlar ve soruyu tekrarlıyorlar. Eğer çocuklar yeniden iki veya daha fazla isterlerse müzakerenin ikinci kısmı başlıyor. (Buraya kadar 240 çocuğun 154’ü devam ediyor ve cinsiyet farklılığı yok.) İkinci safhada soruyorlar: “kaç tane çıkartma hak ediyorsun. Eğer elimde olandan daha az söylerlersen çıkartmaları alacaksın ama daha fazlasını söylerlersen bu sefer HİÇ alamayacaksın." Sonuçta şu oluyor: eğer araştırmacı erkekse, sekiz yaşından büyük kızlar isteklerini geri çekiyorlar. Ama soruyu soran araştırmacı kadınsa, aynen devam ediyorlar. Erkeklerde bu farklılık gözlenmiyor. Bu da bizi bir sonraki araştırmaya götürüyor. Makalenin bulunduğu dergi: Psychological Science, Ocak, Makaleye git. 4. Kadınlar maaş zammı istemek zorundalar, erkeklerse zorunda değiller. Bir önceki araştırmada sekiz yaşından sonra kız çocuklarının erkek araştırmacılardan talepte bulunurken zorlandığını okumuştuk. Erkeklere göre kadınlar, maaş zammı gibi taleplerde de daha nadir bulunuyorlar. Peki ya bu zammı hakettiklerinde? Avustralya’da 2.000 finans çalışanın katıldığı bir araştırmaya göre erkek çalışanların %76’sı talepte bulunmadıkları halde ücret zammı alıyor. Bu oran kadınlarda %57. Avustralya’da böyleyse diğer ülkeleri siz düşünün. Makalenin bulunduğu dergi: Bloomberg, Kasım, Makaleye git.


 


HAFTANIN ANİMASYONU: "İstanbul Sözleşmesi Bizim""İstanbul Sözleşmesi Bizim” animasyonu, şiddete maruz kalmış 3 kadının hikayesi üzerinden İstanbul Sözleşmesi etkin bir biçimde uygulansaydı hayatlarının nasıl değişeceğini anlatıyor. 

HAFTANIN KİTABI: "Cinsel Şiddeti Anlamak - Diana Scully"
Diana Scully'nin tutuklu tecavüzcüler üzerine yaptığı araştırma birçok gerçeği gözler önüne sürüyor. Ama bir tanesi, en görmezden gelinmek isteneni: tecavüzcülerin hasta, cahil, fakir olmadığı, gayet sıradan erkekler olduğu gerçeği. Kitaptan alıntılar:

 • "Tecavüz eden erkeklerin "hasta" oldukları yaygın inanışına rağmen, çoğu tecavüzcü akıl hastası değildi ve akıl sağlığı sistemiyle olan ilişkileri diğer grup suçlulardan daha fazla değildi."


 • "Şurası çok açık ki, aile, içinde şiddet barındıran bir kurumdur. Ailenin, dünyanın herhangi başka bir yerinden çok daha fazla kişilerarası şiddet barındıran bir toplumda farklı olması beklenebilir miydi? Gerçekten, toplumumuzda yabancılara yöneltilen şiddete göre, aile üyelerine yöneltilen şiddete daha fazla hoşgörü gösterilmesi söz konusudur."

 • "Kadınlar hakları ve duyguları olan insanlar değil, birer şaka, hedef, cinsel meta, kullanılması ve ele geçirilmesi gereken mallardır. Eylemleri duygusuz, anlamsız bir nesneye yöneltildiği için, duygular erkeklerin cinsel şiddet taşıyan davranışlarını kısıtlamaz. Kadınları değersizleştiren ve onları faydalanılabilir nesnelere ya da mülkiyete indirgeyen hiyerarşik toplumsal cinsiyet ilişkileri ve bunlara karşılık gelen değerler, duygu kurallarını etkisiz kılarak, erkekleri tecavüz için güçlendiren faktörlerdir."

 • Mahkemede yargılanan genellikle tecavüzcü değil, tecavüz kurbanıdır.

 • "Bir hakim şöyle der: Bir kadın bir erkekle sarhoşluk noktasına kadar içki içerse, bu, kadının kendisinden yararlanmaya davet ettiği anlamına gelir. Ayıldığında "bana tecavüz edildi" diye feryat etmesine izin verilmemelidir."

 • "... ve hiçbir kadın, tecavüzden kurtulmayı başaramadığı için suçlanmamalı ya da sorumlu tutulmamalıdır." 

HAFTANIN FİLMİ: "Kadın Hakları ve Feminizm Hakkında 100 Film Listesi"
Flavorwire, Feminist Sözlük gibi sitelerin listelerini ve Uçan Süpürge gibi film festivallerin kataloglarını inceleyerek kadın hakları ve feminizm temalı yüz film seçtim. Seçtiğim filmlerin pek azını izlediğim için özetlerini ve sinopsislerini beyazperde, IMDB, Mubi gibi sayfalardan aldım. Kadın hakları ve feminizm ile ilgili 100 film


 

HAFTANIN VİDEOSU: "Death Metal Grandma"
Soykırımdan kurtulmuş 97 yaşındaki Inge Ginsberg, yazdığı şiirleri kimsenin okumamasından şikayetçi. O da bir formül buluyor; şiirlerini "Yetenek Sizsiniz" gibi platformlarda metal müzik eşliğinde okuyor. Bu serüven onu Amerika'ya kadar götürüyor. Death metal ninesi, kaçındığımız her sorumluluğa bir mazeret bulma konusunda ustalaşmış bizlere ilham veriyor.

 


BEĞENDİĞİM İÇERİKLER:

1. Teyit.org'dan İstanbul Sözleşmesi hakkındaki doğru ve yanlış inançlar. 2. Kadın Hakları Dijital Veri Platformu’ndan Hegemonya adlı kısa film 3. Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformu kurucusu Gülsüm Kav’ın TED Konuşması: 4. İstanbul Sözleşmesi hakkında iki karşıt tarafın argümanlarını sunduğu 196sekiz videosu 5. Avukat Birsen Avcı’nın İstanbul Sözleşmesi’ni kullanarak hayatını kurtardığı kadını anlattığı tweetleri 6. Eren Boz'un hükümetin bu hafta sonundaki performansını değerlendirdiği usta işi çizimi 7. Immanuel Tolstoyevski'nin (Fularsız Entellik) “Kadın Cinayetleri terimi ayrımcılık mı?" konulu podcasti 8. Chimamanda Ngozi Adichie'nin Hepimiz Feminist Olmalıyız adlı konuşması 9. BBC Türkçe'nin İstanbul Sözleşmesi'nin ne olduğunu kapsamlı bir şekilde anlattığı haber metni 10. MMO'nun İstanbul Sözleşmesi'nin önemli maddelerini sıraladığı bülteni


Bu hafta ne yazık ki böyle geçti. Gelecek hafta görüşmek üzere. Huzurlu kalın! Huzursuz Beyin.

コメント


bottom of page